Mérő Vera a fejébe vett valamit, és azt nem hajlandó elengedni: hitetlen Tamásként küzd az igazáért
„Nem értem, hogy nyolckor miért engedték be a gyerekeket az iskolákba” – írta az újságíró.
„Alternatív valóságértelmezéseket közölnek és összeesküvés-elméleteket terjesztenek” – mutatott rá a Faktum tényellenőrző oldal.
Csütörtökön több mint 200 közoktatási intézmény kapott levelet bombariadó fenyegetésével összefüggésben, amely a legfontosabb hírként robbant be a magyar közéletbe.
A kormányzati kommunikáció alapján az ügy kivizsgálás alatt áll, az ellenzéki politikusok azonban elkezdtek saját magyarázatokat adni a történteknek.
A pontos információk hiányában nem tudjuk megítélni, hogy milyen magyarázóereje van azoknak a forgatókönyveknek, amelyek különösebb bizonyítékok nélkül láttak napvilágot az elmúlt 48 órában. A dezinformációs veszéllyel és a képviselői felelősséggel összefüggésben azonban mindenképp érdemes alaposabban körüljárni az ügyet, madártávlatból – mutatott rá a Faktum tényellenőrző oldal.
A Faktum arra is felhívta a figyelmet, hogy számtalan kormánykritikus válasz érkezett arra a megközelítésre, ahogyan a kormány (sokak szerint nem) kezelte a csütörtöki bombariadós helyzetet.
A legtöbb ellenzéki politikus fontosnak tartotta, hogy saját értelmezését a helyzetről megossza a közösségimédia-felületein,
amely a kormányzóképesség képének felmutatásával kiváló lehetőséget rejtett az örömre az ürömben. A következőkben végigvesszük azokat az ellenzéki reakciókat, amelyek kiemelkedtek az eseményekre adott reakciókból.
„Felmerül az is, hogy az oktatási intézményeink ellen intézett támadás mögött valóban iszlám csoportok állnak-e, vagy esetleg ez is része a kormány új, repülőstartot vett agresszív, félelmet keltő rogáni kommunikációjának? (Nézzék csak meg a Fidesz-propaganda előre megírt, egységesre hangolt reakcióit!)”
A 2022-es országgyűlési választásokon az ellenzéki tábor vezetőjeként kiálló politikus egy olyan,
összeesküvés-elméletnek megfelelő tálalást biztosított a bombariadók kapcsán hiányzó információk mozaikjához,
amely felelős vezetőhöz – legyen bármely politikai párt reprezentánsa – kevésbé illő kommunikációs magatartást mutat – emelte ki a Faktum.
A Tisza Párt vezetője több pontot osztott meg Facebook-oldalán, amelyek közül az üggyel kapcsolatban az alábbiakat írta:
„A titkosszolgálatokért felelős miniszter és a belügyminiszter felelőssége, ha egy ilyen összehangolt akcióról előzetesen fogalmuk sem volt.”
Arról, hogy a csütörtöki bombariadók szövevénye egy személy, vagy csoport szervezett akciójaként valósult meg, nincs még hivatalosan megerősített információnk. Ahogy arról sem, hogy tudomása volt-e az akcióról a titkosszolgálatokért felelős miniszternek, vagy a belügyminiszternek.
Előbbi felvetés annyiban határozza meg utóbbit, hogy egy magányos elkövető személy kiszámíthatatlan akcióját jóval nehezebb a titkosszolgálatoknak megelőznie, mint ahogyan azt egy szervezett bűnözői csoport esetében tehetnék. A lakosság tájékoztatására feltehetően a nyomozási folyamat és annak eleddig nem bizonyított kérdései miatt nem került még sor – mutatott rá tényellenőrző oldal, amely a politikusok kapcsán végül megállapította, hogy
alternatív valóságértelmezéseket közölnek és összeesküvés-elméleteket terjesztenek egy, a gyermekeket is érintő kérdésben”.
A Faktum teljes elemzését ide kattintva tudja elolvasni.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem értem, hogy nyolckor miért engedték be a gyerekeket az iskolákba” – írta az újságíró.
Nyitókép: MTI/Koszticsák Szilárd